Bambu Ağacı ve Kestane Ağacı arasındaki Farklar

Bambu ve Kestane Ağaçları arasındaki farklar.

Bu yazımızda bambu ağacı ve Kestane ağacı arasındaki üretim farklılıklarını yazarak siz değerli kullanıcıların kafalarındaki soru işaretlerini kaldırmak istiyoruz.

Bambu Ağacı ile üretim

Bambu Ağacı sıcak tropikal iklime sahip ülkelerde yetişen bir ağaç türüdür.

Halk dilinde hint kamışı olarak da bilinir. Bu ağaç türünün kolay eğilmesinden ve bükülmesinden dolayı mobilya üretiminde önemli bir rol oynamıştır.

Ülkemizde Bambu ağacı hobi olarak evlerde yetiştirilmektedir, normal şartlarda bu ağaçların uzunluğu 38Mt ye kadar çıkmaktadır. Ülkemize ithal olarak gelmektedir ve bu sebepten dolayı oldukça pahalıdır.

Mobilya üretilirken neden bambu;

Mobilya üretilirken bambu ağacının kolay esnek yapısı işçiliği kolaylaştırmakta aynı zamanda pürüzsüz yüzeyi olduğu için göze hitap etmesi daha hoştur.

Bambu ağacının iç yapısında lifler çok az sıklıktadır. Dolayısı ile çivi gibi maddelerin tutunma oranı daha azdır. Genellikle vidalama yolu ile 1 bambu ağacı başka bir bambu ağacına yada başka bir türde olan örneğin kestane ağacına vidalanır ki sağlamlığını korusun. Yani şunu öğreniyoruz ki, bir bambu masa yada sandalye üretilirken, mutlaka başka bir ağaç türü de içerisinde bulunmaktadır. aksi takdirde rijit sağlam bir yapıya sahip olması yada uzun ömürlü kullanılması için başka bir ağaca mutlaka işçilik anlamında destek olmalıdır.

Kestane Ağacı

Kestane ağaçları geçmiş yıllardan günümüze kadar gelmiş dayanıklılığı ile ön plana çıkmış kolay yetiştiği için tüm mobilya sevenlerin gönlüne taht kurmuş bir ağaç türüdür.

Kestane ağacından Bambu Masa Sandalye Takımı yapılır mı?

Bu sorunun cevabı kuşkusuz ki evet yapılır. Çünkü uzun yıllardan beribu yazıyı 25.02.2019 yılında yazıyoruz. 25 yıllık ustalar kestane ağaçlarından Bambu Masa Takımları yaparak Türkiye piyasasına hatta ve hatta ihraç ederek dünya piyasasına bu ürünleri sunmaktadır.

Satın alan müşterilerin bu ürünün Bambu ağacı mı ? yoksa Kestane Ağacı mı diye fark etmeleri çok güç

2 farklı sandalyeye oturan bir insan ikisi arasındaki farklılığı anlamasıda güç Rahatlık bakımından 2si arasında farkı göremezsiniz.

Şimdi gelelim kestane ağacından nasıl bambu masa takımı yapıldığına.

Kestane ağaçları yaş olarak kesilerek toplanır ve kurutma odalarında yada sobalarda ağacın içinde bulunan su ve nem kurutulur.

Daha sonra yuvarlak uçlu planya makinesi ile dış kabuklu yüzeyler soyularak alınır ve ince zımpara ile pürüzsüz güzel kuru bir ağaç elde edilir ustaların maharetli ellerine bırakılır.

Kestane ağacı kolay bükülebilen bir ağaç olduğu için genellikle 3cm kalınlığında bükülür.

Kestane ağacının lifleri çok sık olduğu için, çivi çaktığınızda çiviyi sökmekte zorlanırsınız çünkü lifler onu sıkıca sarar, bu da kullandığınız mobilyanın esnemesini engeller dolayısı ile uzun ömürlü kullanım sağlar.

Ağaç çubuğu kolay şekil alabildiği için esnekliğini alır ve kuru olmasından dolayı verdiğiniz şekil kalıcı olur. Web sitemizde görmüş olduğunuz kolçaklı sandalyelerin kolçakları tek parçadır, ve uzuuuun yıllar öyle kalacaktır. 40 metreden attığınızda tabii ki kırılabilir fakat usta ellere getirdiğinizde kırık parçanın yerine bir yenisi takılarak hemen onarımı sağlanabilir. Bambu ağacında bu pek kolay olmamaktadır.

Pürüzsüz yüzeyi boya tutabilir, dolayısı ile kendi mekanınızın rengine göre renklendirebilirsiniz. ( çok avantajlı ) Canınız sıkıldı zımparalayın ve başka renge boyayın 🙂 güzel dekorasyon fikirleri.

Vernikleme: Bu muhteşem ağacı verniklediğiniz zaman, mükemmel bir parlaklık mükemmel bir dokunuş hissi duyacaksınız. Ağacın ömrünü uzatacak hava ile olan temasını keseceksiniz.

Anannelerimiz, dedelerimizin mobilyaları, kestane ağacından yapıldığı için uzuuun yıllar kullanmışızdır. Eski insanlar bu işi gerçekten çok güzel yapıyorlardı.

Gelelim ekonomik açıdan Kestane ağacının zaferine,

İthal bambu ağaçları döviz ileülkeye girdiği zamanişçiliğini de yaptığınızda ürün fiyatı kestane ağacının fiyatının yaklaşık 2,5 kat üstüne çıkmaktadır. Evet yanlış okumadınız, biz normal bir 6 kişilik masa takımını örneğin 5000 TL’ye imal ediyorsak Bambu Masa Takımı yaklaşık 12,500 TL civarına yaklaşmaktadır. Bu da ekonomik açıdan paranızın çöpe atılması anlamına gelmektedir.

Biz ürettiğimiz ürünün arkasındayız, 2 yıl üretim hatalarına karşı garanti vermekteyiz. Sizler bu ürünleri gönül rahatlığı ile 10 – 20 – 30 yıl kullanabilirsiniz.

Seçim sizin… Dayanıklı sağlam uzun ömürlü hoşunuza giden mobilyalarınız olsun..

Dizayn Bambu Mobilya

Bambu Ağacı ve Kestane Ağacı arasındaki Farklar” yazısında 2 düşünce

    • Dizayn Bambu diyor ki:

      Merhaba, Ürünlerimiz fırınlanarak montajı yapılmaktadır. Fırınlandığında içerisindeki böcek yumurtaları büyük oranla cansız olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir